Starý iPhone přišel o 40 % výkonu. Může za to záplata Spectre, nebo stará baterie?

12.  1.  2018 | Filip Kůžel | 95

Apple vydal iOS 11.2.2, který řeší Spectre, tedy bezpečnostní chybu zakořeněnou v samotném procesoru.

Všechny smartphony mají bezpečnostní díru. Apple to přiznal, ale daleko hůř bude na Androidu Všechny smartphony mají bezpečnostní díru. Apple to přiznal, ale daleko hůř bude na Androidu

Předem bylo jasné, že oprava tohoto problému sebere procesorům část výkonu, dnes máme první čísla. Melv1n srovnal svůj iPhone 6 před a po updatu a výkonová penalizace je masivní: 41 % u jednojádrových operací, 39 % v multi-core benchmarku.

Vidíme i rozpis dílčích testů. Třeba položky týkající se pamětí, ve kterých CPU nehraje takovou roli, poklesly pouze o 10 až 14  %, ale pak je tu rekordně zpomalená práce s Java/Lua skripty, která je o 54, resp. 56 % níže. Tj v těchto činnostech výkon iPhonu spadl na méně než polovinu.

Se soudy zatím opatrně

Otázkou ale je, jestli jde opravdu o následek záplaty Spectre. Takto masivní zpomalení lze přičíst také úmyslnému snížení výkonu kvůli starší baterii, která v tomto konkrétním iPhonů může být. 

Velký průšvih (nejen) pro Intel: Meltdown a Spectre Velký průšvih (nejen) pro Intel: Meltdown a Spectre

Tak či tak, toto je první test, počkejme na další. Zkušenosti uživatelů, kteří update instalovali na novější telefony, o nějakém masivním zpomalení nemluví.

Aktualizováno: Redakční iPhone X po aktualizaci nezpomalil, v Antutu jsme natočili necelých 218 tisíc bodů, což je v praxi nerozeznatelně méně, než 223 tisíc, které jsme naměřili v recenzi. Tak malý rozdíl nelze jednoznačně označit za zpomalení způsobené nápravou Spectre. 

Další článek »

Diskuze
95 příspěvků
Témata článku: Apple, iPhone, Aktualizace softwaru, Kauzy, Baterie, iOS, Update, ARM, Apple iPhone 6, Zpomalení, První číslo, Snížení výkonu, Záplata, Stará baterie, Procesor, Spectre, Výkon, Dílčí test, Starý iphone, Nový telefon, Meltdown
Sdílet článek
Co se hledá na Zboží: Mobilní telefony a kancelář, Počítače a příslušenství, Televize, Foto a audio, Kos plastovy na trideny odpad, Pohovka 180, Pretty love gene vibrator, Boty merrell moab 2 gtx, Plysak velky, Taburet 60 cm kulaty, Detske boty velikost 27, Balancni vozitka, Sportovni naramk, Lg 55sj850v, Dva tunery, Kryt na huawei mate 10 lite, Ocelova kola 15 j5 et43, Vestavena mraznicka, Detske boty velikost 30
Další mobilní weby