Česko pojede na Expo do Dubaje, ukáže jak vyrobit vodu ze vzduchu

12.  8.  2017 | E15.cz, Jiří Vítek | 1

Vláda schválila účast Česka na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Koncepce počítá s výstavbou vlastního pavilonu a vývojem technologie na výrobu vody ze vzduchu. Po dnešním rozhodnutí vlády jmenuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) generálním komisařem pro Expo Dubaj Jiřího Františka Potužníka, který šéfoval českému zastoupení na světové výstavě v Miláně a na jaře zvítězil ve výběrovém řízení pro nadcházející Expo.

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Potužník řekl, že ministři o koncepci, kterou navrhl, podrobně debatovali. Znovu by měl o postupu příprav kabinet osobně informovat zhruba za půl roku. V Dubaji má Česko prezentovat systém, který dokáže za pomoci solární energie produkovat vodu ze vzduchu bez použití dalších energií. Na projektu se budou podílet České vysoké učení technické (ČVUT) a Akademie věd.

„Víme, že takovýhle systém dokážeme postavit a dopadne-li to dobře, měla by to být nejen prezentace českého know-how, ale ten patent by měl zůstat v ČVUT a mělo by to být i něco, s čím by škola mohla do budoucna hospodařit v různých aplikacích,“ uvedl už dříve Potužník s tím, že vody není nikde dostatek a Expo se bude konat v regionu, který je na dodávkách vody ze zahraničí závislý.

Jak jsme si v roce 2006 představovali první iPhone Jak jsme si v roce 2006 představovali první iPhone

Všeobecná světová výstava se uskuteční v Dubaji za tři roky, v regionu Středního východu, Afriky a jižní Asie půjde o první takovou akci. Ústředním tématem bude „Spojování myšlenek, vytváření budoucnosti“.

Náklady na původní pavilon a expozici měly činit 250 milionů korun, další desítky milionů by podle návrhu mohly být navíc investovány do okolí české budovy a doprovodných programů.

„Přímo z rozpočtu počítá projekt se 160 miliony korun, 70 milionů zůstalo z Milána jako nevyčerpaná úspora, kterou bychom chtěli vyčerpat, a 20 milionů seženu ze soukromých zdrojů, podobně jako to bylo v Miláně,“ popsal Potužník finanční zdroje projektu.

Vyrobte si hologram. Zadarmo, za 5 minut [návod] Vyrobte si hologram. Zadarmo, za 5 minut [návod]

Voda byla jedním z klíčových témat českého pavilonu už v Miláně. Smontovaný byl z recyklovatelných modulů, které vyrobila vizovická firma Koma. Návštěvníci se v pavilonu seznamovali s Českou republikou, jejími kraji a českými úspěchy na poli vědy a moderních technologií.

 

Vyznejte se v nových technologiích. Které opravdu potřebujete a které jsou zbytečné?

 

Další článek »

Diskuze
1 příspěvek
Témata článku: Technologie, Dubaj, Návštěvníci, Afrika, Nová technologie, České zastoupení, Akademie věd ČR, Solární energie, Vzduch, Koma, Hospoda, Dnešní rozhodnutí, Finanční zdroj, Know-how, Asie, Rozpočet, ČSSD, Milán, Voda, Výstava, Pavilon, Vysoké učení, Úspora, První iPhone, První akce
Sdílet článek
Další mobilní weby