Siemens SX1: je to nejlepší současný mobil (velký test)

Siemens SX1 se uhnízdil na první příčce žebříčku nejlepších mobilních telefonů. Čekalo se na něj dlouho, ale vyplatilo se to. Přečtěte si velmi podrobnou recenzi a prohlédněte 125 obrázků.

Rychlé odkazy

 minirecenze pro ty, kteří spěchají 
 • parametry telefonu v katalogu mobilů
 •
parametry telefonu v katalogu komunikátorů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky

 •
nerozdělená recenze v textové verzi

  

Sága rodu chytrých Siemensů

Siemens svůj první chytrý telefon SX1 představil letos v únoru na GSM kongresu ve francouzském Cannes. V době, kdy trhu s chytrými mobily kralovala Nokia 7650, to byla doslova bomba a hodně lidí se těšilo na červen, kdy se novinka měla začít prodávat. Jenže od té doby byl SX1 mnohokrát odložen, Nokia mezi tím už začala prodávat model 6600 - pro Siemens, který obvykle stíhá ohlášené termíny, to byla docela ostuda.

    

První kousky se ale nakonec podařilo dostat na trh ještě před Vánocemi a i když bylo zpoždění obrovské, Siemens SX1 se i s ním dostal na nejvyšší příčku žebříčku, podle redakční hodnotící metodiky to je nejlepší mobilní telefon současnosti.

     
Originální obrázky: SX1 ze všech stran

Design a konstrukce: jiný, ale stále normální telefon

Design telefonu mi přijde spíše obyčejný, není to žádná velká stylovka. Ale tak to asi u přístroje podobného typu má být: je určen pro práci, ne pro to, abyste se jím chlubili. Siemens SX1 zdobí některé detaily: drátěná mřížka reproduktoru, syté modré podsvětlení tlačítek, efektní jsou řady kláves po stranách, stříbrný joystick ... ale tím bych s tímto výčtem asi skončil, protože nejdůležitější věci se opravdu skrývají uvnitř.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily

Šedostříbrný povrch je plastový, boční plochy jsou vyrobeny z materiálu pokrytého pryží – je to příjemnější, než kdybyste v ruce drželi suchý a klouzavý plast. Telefon nemá výměnné kryty a jeho konstrukce je velmi pevná; mezi konkurencí nenacházím žádný tak dobře konstrukčně zpracovaný chytrý telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ze všech možných stran

Nedá mi, abych zde Siemens SX1 nesrovnal s Nokií 6600, přestože na toto téma ještě připravím samostatný článek. Ačkoli jsou oba dva telefony funkčně velmi podobné, Siemens podle mého názoru udělá mnohem lepší dojem, protože na rozdíl od Nokie pro svůj špičkový model nezvolil tak plastový vzhled.

Když srovnáváme velikost a hmotnost Siemensu SX1 s běžnými mobilními telefony, vyjde nám, že je středně velký a středně těžký. Při porovnání mezi komunikátory a chytrými mobily však jde o velmi malý a velmi lehký přístroj. Vyberte si.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velký telefon, nebo malý komunikátor? 

Klávesnice: kdopak tohle vymyslel?

Siemens SX1 je na pohled telefon s klasickou konstrukcí, podrobnější pohled ale prozrazuje, že něco je jinak. Je to číslicová klávesnice, která se nevměstnala pod displej a Siemens ji netradičně umístil na boční hrany vedle displeje. Zvolené řešení je velmi kontroverzní a má špatný vliv na ovládání telefonu. Za několik dnů usilovného používání jsem si už zvykl a tolik netápu, kde je umístěno které tlačítko, přesto však nemohu Siemens pochválit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Musíte se znovu naučit psát

Asi nejsem sám, kdo by asi více ocenil, kdyby Siemens do spodní části pod displej, kde je teď pětisměrný joystick a řada funkčních tlačítek, vměstnal běžnou číselnou klávesnici. Pod displejem je opravdu hodně místa, které není příliš účelně využito.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Místo pod displejem mohlo být využito lépe 

Funkční tlačítka jsou dostatečně velká, joystick se mi ovládá dobře, ale někteří známí, kterým jsem dal Siemens do ruky, si na joystick stěžovali; prý je příliš zapuštěný a klouže po něm prst.

Siemens SX1 lze v rámci možností ovládat jednou rukou, alespoň můj palec dobře dosáhne na obě části klávesnice. Dá se psát i oběma rukama najednou, zde ale nastane menší problém, jak při tom telefon držet, protože chybí pevná opora. Tlačítka jsou podsvětlena silným modrým světlem. Podsvětlení není úplně rovnoměrné a některé písmenko svítí víc než jiné a při prvních pokusech s SX1 to trochu stěžuje orientaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek¨
Podsvětlení klávesnice

Siemensu ale ještě dávám šanci; jsem zvědavý, jak si s jeho klávesnicí porozumím třeba po měsíci používání. Nokia se za tlačítka modelu 3650 umístěná v kruhu také velmi kritizovala a majitelé telefonu jsou přitom s klávesnicí nakonec spokojení.

Displej a ostatní prvky

Displej telefonu je vynikající: aktivní s podporou pětašedesáti tisíc barev a velmi věrným zobrazením. Fotografie z vestavěného fotoaparátu nebo jiné obrázky nahrané do telefonu vypadají velice pěkně. Největší slabinou displejů je úhel, z něhož lze ještě pozorovat kvalitní obraz a v tomto ohledu patří Siemens SX1 mezi naprostou špičku, vše je dobře vidět téměř z jakéhokoli úhlu.

Přestože jde o přístroj z třídy Series 60, má displej větší vertikální rozlišení než telefony Nokia tohoto typu: 176 x 220 bodů (Nokia 176 x 208 bodů). Rovněž vertikální rozměr je o pár milimetrů větší.


V následující kapitole dokončím popis všech viditelných prvků a zaměřím se na použitý operační systém: na ovládání a možnost rozšíření telefonu dalšími programy

 

Témata článku: Siemens, , Motorola V600, Nokia 3650, Nokia 3660, Nokia 6220, Nokia 6220 classic, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7650, Nokia N-Gage, Siemens S55, Siemens SX1, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson Z600, Komáři, Velký, Špička žebříčku, Největší hlasitost, Současný mobil, Špatný vliv, Pokročilý software, MOBI, Mobil